Денеска починати 25 лица и нови 642 случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2.730 тестирања, а регистрирани се 642 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 321, Прилеп и Велес – по 40, Куманово – 27, Гостивар – 23, Кавадарци – 22, Охрид – 20, Тетово и Неготино – по 17, Штип – 15, Битола и Струмица – по 13, Берово – 12, Делчево – 9, Гевгелија – 7, Ресен и Богданци – по 6, Струга и Кочани – по 5, Дебар, Виница и Крушево – по 4, Кичево и Свети Николе – по 3, Македонски Брод – 2, Крива Паланка, Радовиш, Кратово и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 524 оздравени пациенти од:
Скопје – 347, Прилеп – 42, Куманово – 21, Битола – 16, Тетово – 13, Велес и Гевгелија – по 12, Кочани – 10, Гостивар – 9, Берово – 8, Струмица – 6, Валандово – 5, Крушево – 4 , Свети Николе, Кратово, Пробиштип и Пехчево – по 3, Кичево – 2, Кавадарци, Охрид, Крива Паланка, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 61 – 91 година и тоа: 5 пациенти од Скопје, од Тетово – 3, од Прилеп, Гостивар и Кавадарци – по 2 починати и по едно починато лице е пријавено од Штип, Велес, Охрид, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Направени се 2.730 тестови преку: ИЈЗ-668, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-357, Биотек-333, Систина-324, лабораторија Лаор–410, Синлаб-32, Ремедика-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 287.

Досега во земјата се направени вкупно 590.276 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.378, бројката на оздравени пациенти е 100.774, на починати е 3.473, а бројот на активни случаи изнесува 15.131.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 53172, активни 7705
Прилеп 6497, активни 949
Куманово 6241, активни 544
Тетово 5988, активни 446
Гостивар 4246, активни 388
Кавадарци 4093, активни 645
Штип 3971, активни 285
Велес 4020, активни 479
Битола 3947, активни 449
Охрид 3782, активни 571
Струмица 3034, активни 263
Струга 2564, активни 166
Кочани 2088, активни 203
Кичево 1879, активни 91
Неготино 1767, активни 448
Гевгелија 1599, активни 327
Свети Николе 1185, активни 62
Крива Паланка 1011, активни 139
Ресен 933, активни 128
Дебар 818, активни 24
Радовиш 830, активни 81
Делчево 803, активни 75
Берово 761, активни 89
Пробиштип 627, активни 65
Виница 560, активни 36
Валандово 461, активни 79
Крушево 407, активни 128
Богданци 373, активни 78
Кратово 309, активни 21
Демир Хисар 312, активни 44
Демир Капија 322, активни 79
Македонски Брод 272, активни 20
Пехчево 205, активни 12
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 106, активни 9

 

фото: Архива