Починати 24 лица и нови 1.299 случаи на Ковид 19 денеска во земјава

Во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, а регистрирани се 1.299 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 672, Прилеп – 70, Куманово – 62, Битола – 47, Велес – 44, Охрид – 43, Кавадарци – 38, Неготино – 36, Гостивар – 34, Тетово – 32, Струмица – 30, Кочани – 21, Штип -20, Кичево – 18, Гевгелија – 17, Свети Николе – 16, Радовиш – 13, Ресен – 12, Струга – 11, Валандово – 9, Берово – 8, Крива Паланка и Богданци – по 7, Пробиштип – 6, Делчево и Македонски Брод – по 5, Виница и Крушево – по 4, Демир Хисар и Дојран – по 3, Дебар и Кратово – по 1 .

Регистрирани се 413 оздравени пациенти од:
Кавадарци – 113, Скопје – 67, Неготино – 62, Прилеп – 36, Куманово – 21, Велес – 18, Тетово, Штип, Битола, Струмица и Кочани – 11, Гостивар и Гевгелија – по 9, Демир Капија – 5, Свети Николе и Делчево – по 3, Ресен, Валандово, Богданци и Кратово – по 2, Радовиш, Пробиштип, Виница и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 35 – 82 години и тоа: 7 пациенти од Скопје, од Кавадарци – 5, од Прилеп – 4, од Гевгелија – 2, и по едно починато лице се регистрира од Тетово, Велес, Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Направени се 5.057 тестови преку: ИЈЗ-1233, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-73, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–9, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-177, Авицена-402, Биотек-453, Систина-327, лабораторија Лаор–455, Синлаб-156, Ремедика-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.536.

Досега во земјата се направени вкупно 587.546 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 118.736, бројката на оздравени пациенти е 100.250, на починати е 3.448, а бројот на активни случаи изнесува 15.038.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 52851, активни 7736
Прилеп 6457, активни 953
Куманово 6214, активни 538
Тетово 5971, активни 445
Гостивар 4223, активни 376
Кавадарци 4071, активни 626
Штип 3956, активни 271
Велес 3980, активни 452
Битола 3934, активни 452
Охрид 3762, активни 553
Струмица 3021, активни 256
Струга 2559, активни 162
Кочани 2083, активни 209
Кичево 1876, активни 90
Неготино 1750, активни 432
Гевгелија 1592, активни 333
Свети Николе 1182, активни 62
Крива Паланка 1010, активни 140
Ресен 927, активни 122
Дебар 814, активни 20
Радовиш 829, активни 80
Делчево 794, активни 66
Берово 749, активни 85
Пробиштип 628, активни 70
Виница 556, активни 32
Валандово 461, активни 85
Крушево 403, активни 128
Богданци 367, активни 72
Кратово 307, активни 23
Демир Хисар 312, активни 45
Демир Капија 321, активни 78
Македонски Брод 270, активни 18
Пехчево 205, активни 15
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 106, активни 10

фото: Архива