Денеска починати 37 лица и нови 86 случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид 19 во:
Скопје –58, Куманово – 6, Прилеп – 5, Тетово и Штип – по 3, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 2, Кавадарци, Струмица, Неготино, Свети Николе и Крушево – по 1.

Регистрирани се 856 оздравени пациенти од:
Скопје – 377, Битола – 79, Прилеп – 57, Охрид – 55, Куманово – 49, Штип – 36, Велес – 31, Струга – 20, Тетово и Гевгелија – по 19, Гостивар – 16, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш – по 14, Кичево – 9, Струмица – 8, Кочани – 7, Ресен – 6, Берово -5, Богданци – 4, Валандово – 3, Крушево, Виница и Кратово – по 2, Кавадарци, Неготино, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје (48г, 61г , 61, 65г, 69г, 74г, 76г, 77г, 80г, 83г и 90г), 5 лица од Охрид(55г, 64г, 66г, 72г и 85г), по 4 лица од Битола (67г, 77г, 89г и 91г) и Кавадарци (71г, 73г, 76г и 78г), по 3 лица од Куманово (65г, 76г и 84г) и Тетово(73г, 76г и 80г), од Прилеп 2 лица (53г и 54г) и по едно починато лице од Велес (61г), Струмица (64г), Струга (60г), Делчево (69г), и Валандово(71г). Од починатите пациенти, 4 лица се починати во домашни услови, а 33 се починати во болнички услови.

Направени се 808 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-24, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 0, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 49, Жан Митрев (Филип Втори) – 124, Авицена -0, Биотек – 108, Систина – 163, лабораторија Лаор – 0, Синлаб – 0, Ремедика – 0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 250.

Досега во земјата се направени вкупно 710.265 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.672, бројката на оздравени пациенти е 129.909, на починати е 4.714, а бројот на активни случаи изнесува 16.049.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 66635, активни 7267
Куманово 8372, активни 1111
Прилеп 8098, активни 807
Тетово 7040, активни 591
Битола 6034, активни 1060
Велес 5338, активни 570
Гостивар 5080, активни 389
Кавадарци 5069, активни 403
Штип 4855, активни 416
Охрид 4848, активни 475
Струмица 3940, активни 542
Струга 2912, активни 150
Кочани 2677, активни 264
Кичево 2423, активни 283
Гевгелија 2161, активни 277
Неготино 2133, активни 198
Свети Николе 1468, активни 122
Крива Паланка 1199, активни 64
Ресен 1198, активни 206
Радовиш 1075, активни 119
Берово 1000, активни 59
Делчево 942, активни 93
Дебар 927, активни 48
Виница 784, активни 114
Пробиштип 767, активни 31
Валандово 653, активни 66
Богданци 483, активни 63
Крушево 470, активни 90
Демир Капија 392, активни 30
Демир Хисар 376, активни 60
Кратово 352, активни 10
Македонски Брод 352, активни 25
Пехчево 259, активни 20
Македонска Каменица 228, активни 13
Дојран 132, активни 13

фото: Архива