Денеска се потврдени 175 нови случаи на ковид 19, од нив во Скопје 131

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети Николе-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти, во: Скопје-12, Штип-1, Тетово-3, Велес-2.

Починаа 5 лица, тројца од Скопје, еден пациент од Гостивар и еден од Прилеп.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г). Во ГОБ „8 септември“ починаа тројца пациенти од Скопје- пациентка (60г) примена на 5 јуни, пациент (64г) примен на 8 јуни и пациент (59г) примен на 8 јуни и еден пациент од Гостивар (72г) примен на 30 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3538, бројката на оздравени пациенти е 1682, на починати е 169, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1687. По завршени епидемиолошки анкети, еден од позитивните случаи вчера регистриран во Кичево е од Скопје, еден е контролен. Согласно тоа последната дистрибуција по градови е следна:

•       Скопје 1592, активни 960
•       Куманово 597, активни 179
•       Дебар 53, активни 2
•       Штип 227, активни 187
•       Прилеп 222, активни 27
•       Тетово 317, активни 147
•       Струга 111, активни 36
•       Велес 149, активни 29
•       Битола 30, активни 3
•       Охрид 46, активни 29
•       Кавадарци 6, активни 1
•       Гостивар 54, активни 31
•       Гевгелија 6, активни 2
•       Струмица 7, активни 4
•       Крива Паланка 7, активни 1
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 3, активни 0
•       Кочани 53, активни 22
•       Пробиштип 11, активни 9
•       Демир Хисар 1, активни 0
•       Македонски Брод 2, активни 0
•       Пехчево 3, активни 0
•       Берово 2, активни 1
•       Валандово 3, активни 2
•       Виница 3, активни 1
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 3, активни 1
•       Свети Николе 5, активни 4
•       Кичево 3, активни 1
•       Ресен 1, активни 1
•       Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 971 теста се преку: ИЈЗ –334 , ЦЈЗ Скопје-30, Авицена –136, Биотек -121, Жан Митрев (Филип Втори) –120, Систина со PCR метода –93 и МАНУ -137.  Досега во земјата се направени вкупно 40004 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 нови, а вкупно хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 29 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 22 нови, а вкупно хоспитализирани 57 пациенти. На респираторна машина се 10, a со потешка клиничка слика се уште 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 24 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 36 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчера

•       Чаир-209
•       Бутел-76
•       Аеродром-75
•       Гази Баба-75
•       Центар-73
•       Карпош-72
•       Сарај-64
•       Кисела Вода-43
•       Ѓорче Петров-35
•       Шуто Оризари-26
•       Студеничани-24
•       Арачиново-24
•       Илинден-19
•       Петровец-6
•       Чучер Сандево-4
•       Сопиште-2
•       Странец-2

фото: Архива