Денеска во земјава починати 8 лица и нови позитивни со корона вирус, 373 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 155, Прилеп – 47, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 20, Тетово – 17, Струга – 10, Битола – 9, Велес, Струмица и Берово – по 7, Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6, Неготино – 5, Дебар и Валандово – по 4, Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3, Гевгелија – 2 и Кичево – 1.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од:
Скопје – 114, Охрид – 40, Кавадарци – 20, Куманово – 18, Струга – 16, Велес – 14, Тетово и Прилеп – по 12, Кичево и Неготино – по 8, Битола – 7, Демир Капија – 5, Штип, Струмица и Кочани – по 4, Гевгелија, Берово и Крушево – по 3, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).
Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.345 тестови преку: ИЈЗ-471, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-226, Биотек-246, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Систина-202, лабораторија Лаор–238, МАНУ-0, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-81, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 620, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-8, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 42900, активни 2845
Куманово 5420, активни 244
Тетово 5312, активни 225
Прилеп 4965, активни 393
Гостивар 3713, активни 116
Штип 3590, активни 92
Битола 3339, активни 127
Велес 3313, активни 229
Охрид 3089, активни 367
Кавадарци 3023, активни 438
Струмица 2638, активни 149
Струга 2337, активни 159
Кочани 1777, активни 48
Кичево 1752, активни 59
Свети Николе 1100, активни 24
Гевгелија 1090, активни 102
Неготино 1066, активни 94
Дебар 785, активни 42
Ресен 784, активни 66
Крива Паланка 775, активни 46
Радовиш 741, активни 41
Делчево 713, активни 224
Берово 631, активни 34
Пробиштип 526, активни 20
Виница 507, активни 23
Валандово 347, активни 19
Демир Хисар 256, активни 11
Кратово 257, активни 28
Македонски Брод 251, активни 8
Крушево 246, активни 47
Богданци 233, активни 10
Демир Капија 227, активни 28
Македонска Каменица 193, активни 5
Пехчево 183, активни 3
Дојран 95, активни 12

фото: Архива