И денеска многу починати, дури 33 лица ја изгубија битката со коронавирусот

Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 619, Битола – 75, Прилеп – 65, Куманово – 61, Тетово – 50, Кавадарци – 40, Велес – 39, Охрид – 34, Штип – 32, Струмица и Струга – по 23, Кочани – 22, Кичево и Берово – по 21, Гостивар – 19, Неготино – 18, Крива Паланка – 17, Гевгелија – 15, Валандово – 11, Ресен – 10, Радовиш – 9, Свети Николе, Пробиштип и Виница – по 8, Делчево – 5, Демир Капија, Кратово и Пехчево – по 4, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Крушево – 1.

Регистрирани се 868 оздравени пациенти од:
Скопје – 421, Охрид – 55, Куманово – 50, Прилеп – 46, Велес – 35, Кавадарци – 27, Неготино и Гевгелија – по 25, Штип и Струмица – по 20, Битола – 19, Гостивар – 17, Тетово и Струга – по 16, Кичево – 14, Кочани и Радовиш – по 12, Берово – 7, Кратово – 5, Крива Паланка и Крушево – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци – по 2, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 од Скопје (34г,45г,59г,62г,65г,72г,73г,75г, 78г,79г,80г и 84г), по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г), а по еден пациент е пријавен од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г). Сите пријавени смртни случаи се починати во болнички услови.

Направени се 3.948 тестови преку: ИЈЗ-479, ЦЈЗ Скопје-106, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-40, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-144, Жан Митрев (Филип Втори)-231, Авицена-314, Биотек-337, Систина-285, лабораторија Лаор-176, Синлаб-112, Ремедика-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.557.

Досега во земјата се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 57564, активни 9329
Прилеп 6997, активни 1047
Куманово 6744, активни 782
Тетово 6273, активни 577
Гостивар 4493, активни 453
Велес 4418, активни 652
Кавадарци 4407, активни 697
Битола 4333, активни 677
Штип 4227, активни 410
Охрид 4086, активни 709
Струмица 3216, активни 315
Струга 2667, активни 215
Кочани 2229, активни 227
Кичево 1986, активни 158
Неготино 1910, активни 389
Гевгелија 1792, активни 363
Свети Николе 1256, активни 111
Крива Паланка 1061, активни 104
Ресен 992, активни 155
Радовиш 886, активни 101
Дебар 848, активни 44
Делчево 840, активни 88
Берово 832, активни 112
Пробиштип 681, активни 93
Виница 600, активни 63
Валандово 505, активни 74
Крушево 431, активни 129
Богданци 401, активни 70
Демир Капија 353, активни 81
Кратово 326, активни 24
Демир Хисар 322, активни 43
Македонски Брод 292, активни 30
Пехчево 230, активни 30
Македонска Каменица 203, активни 9
Дојран 110, активни 9

фото: Архива