Корона: 32 починати, 708 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 7.174 тестирањe, а регистрирани се 708 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 315, Куманово – 53, Тетово – 38, Струмица – 33, Штип – 24, Струга – 23, Кичево -21, Битола -19, Прилеп, Велес и Охрид – по 18, Гостивар и Кавадарци – по 17, Берово – 14, Дебар – 13, Делчево – 9, Крива Паланка – 8, Кочани, Неготино и Радовиш – по 7, Свети Николе – 6, Гевгелија и Кратово – по 4, Ресен, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3, Пехчево – 2, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 573 оздравени пациенти од: Скопје – 199, Тетово – 62, Гостивар – 54, Куманово – 53, Струмица – 46, Кичево – 25, Кавадарци – 16, Велес – 15, Прилеп – 13, Дебар – 12, Штип – 11, Ресен – 10, Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 6, Свети Николе и Делчево – по 5, Валандово – 4, Гевгелија, Неготино и Виница – по 3, Крива Паланка и Македонска Каменица – по 2, Охрид, Берово, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 11 починати лица од Скопје (81г, 79г, 74г, 73г, 69г, 67г, 67г, 66г, 60г, 50г и 42г), 5 починати лица од Тетово (78г, 78г, 65г, 63г и 53г), 4 починати лица од Гостивар (73г, 72г, 70г и 63г), 3 починати лица од Куманово (80г, 76г и 64г) , по 2 починати лица од Охрид (65г и 25г) и Струмица (70г и 69г) и по едно починато лице од Битола (70г), Штип (58г), Струга (81г), Кочани (64г), и Виница (47г).
Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 7.174 тестови преку: ИЈЗ-299, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-78, ЦЈЗ Тетово–107, ЦЈЗ Куманово –106, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-10, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-159, Авицена-293, Биотек-422, Систина-161, лабораторија Лаор-685, Синлаб-131, Ремедика-35, Плодност–92, Генеа -19, Никоб лаб-1.128, ВФВ Медикал-154, Ели Медика-209, Ројал Медика –109, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.686.

Досега во земјата се направени вкупно 1.182.940 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 179.587, бројката на оздравени пациенти е 158.441, на починати е 6.045, а бројот на активни случаи изнесува 15.101.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 77421, Активни 6130
Куманово 10439, Активни 943
Прилеп 8715, Активни 285
Тетово 10508, Активни 1884
Битола 6767, Активни 283
Велес 5831, Активни 253
Гостивар 7753, Активни 1066
Кавадарци 5532, Активни 226
Охрид 5608, Активни 525
Штип 5320, Активни 224
Струмица 5309, Активни 675
Струга 3652, Активни 604
Кочани 3026, Активни 125
Кичево 3689, Активни 608
Гевгелија 2308, Активни 82
Неготино 2260, Активни 59
Свети Николе 1722, Активни 137
Ресен 1420, Активни 117
Крива Паланка 1285, Активни 41
Радовиш 1368, Активни 121
Берово 1147, Активни 46
Делчево 1067, Активни 74
Дебар 1387, Активни 240
Виница 962, Активни 36
Пробиштип 850, Активни 54
Валандово 748, Активни 34
Богданци 533, Активни 38
Крушево 516, Активни 21
Демир Хисар 414, Активни 11
Демир Капија 401, Активни 1
Кратово 475, Активни 67
Македонски Брод 441, Активни 58
Пехчево 296, Активни 5
Македонска Каменица 280, Активни 25
Дојран 137, Активни 3
Вкупно 179587, Активни 15101