Нови 119 заболени од коронавирус: Најмногу во Скопје, а има и во Охрид и Струга

Во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 35
-Куманово 15
-Штип 17
-Прилеп 3
-Тетово 4
-Струга 3
-Велес 3
-Битола 8
-Охрид 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 8
-Крива Паланка 1
-Кочани 1
-Демир Хисар 5
-Берово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 8
-Ресен 1

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје и пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од:

-Скопје 22
-Куманово 10
-Штип 12
-Тетово 26
-Струга 1
-Велес 1
-Битола 4
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 1
-Св.Николе 2
-Кичево 3
-Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 100940 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10617, бројката на оздравени пациенти е 6020, на починати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4117.