Нови 143 заболени, двајца починаа од корона

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.101 тестирање, а регистрирани се 143 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 79, Гостивар – 16, Кичево – 12, Дебар – 8, Куманово – 7, Тетово и Струга – по 6, Радовиш – 3, Струмица – 2, Кавадарци, Крива Паланка, Берово и Македонски Брод – по 1.
Регистрирани сe 32 оздравени пациенти од: Дебар – 9, Скопје – 8, Тетово – 5, Гостивар – 3, Свети Николе и Пехчево – по 2, Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 1.
Пријавени се 2 починати лица од Тетово (31г и 70г) во болнички услови.

Направени се 3.101 тестови преку: ИЈЗ-23, ЦЈЗ Скопје-23, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово–8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-155, Авицена-78, Биотек-90, Систина-80, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-603, ВФВ Медикал-23, Ели Медика-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.989.

Досега во земјата се направени вкупно 1.022.293 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.164 бројката на оздравени пациенти е 150.556, на починати е 5.509, а бројот на активни случаи изнесува 2.099.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 69471, Активни 669
Куманово 9065, Активни 152
Прилеп 8354, Активни 24
Тетово 7930, Активни 571
Битола 6373, Активни 56
Велес 5488, Активни 12
Гостивар 5436, Активни 234
Кавадарци 5176, Активни 18
Охрид 5061, Активни 40
Штип 4977, Активни 12
Струмица 4193, Активни 63
Струга 3019, Активни 36
Кочани 2817, Активни 21
Кичево 2693, Активни 85
Гевгелија 2197, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1530, Активни 3
Ресен 1238, Активни 4
Крива Паланка 1228, Активни 1
Радовиш 1176, Активни 12
Берово 1044, Активни 11
Дебар 998, Активни 45
Делчево 975, Активни 1
Виница 892, Активни 6
Пробиштип 790, Активни 1
Валандово 677, Активни 8
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 367, Активни 8
Пехчево 276, Активни 5
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0