Пад на заболени и голем број починати: 674 нови, 27 ја изгубија битката со короната

Денеска се регистрирани 674 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 175.330 – Оздравени се 403 пациенти – пријавени се 27 починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.618 тестирањe, а регистрирани се 674 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 253, Тетово – 105, Гостивар – 44, Куманово – 36, Струмица – 32, Кичево – 26, Прилеп – 24, Дебар – 19, Битола – 18, Штип – 16, Свети Николе – 14, Струга – 13, Велес ,Кавадарци и Охрид – по 12, Ресен – 7, Кочани, Гевгелија и Кратово – по 5, Виница – 4, Неготино – 3, Берово и Пехчево – по 2, Крива Паланка,Радовиш, Валандово, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 403 оздравени пациенти од:Скопје – 108, Гостивар -103, Куманово -31, Кичево и Дебар – по 20, Струмица и Кавадарци – по 15, Прилеп и Штип – по 12, Битола – 9, Тетово – 8, Свети Николе – 7, Кочани ,Берово и Валандово – по 6, Велес ,Гевгелија и Кратово – по 5, Ресен и Пехчево – по 3, Македонски Брод – 2, Делчево и Пробиштип – по 1.

Пријавени се 27 починати лица: 7 починати лица од Тетово ( 49г, 69г, 71г, 74г, 74г, 81г и 89г), 6 починати лица од Гостивар ( 37г, 65г, 71г,72г,74г и 76г), 5 починати лица од Скопје ( 49г, 60г, 68г, 78г и 87г),по 2 починати лица од Дебар(49г и 61г) , Свети Николе (58г и 73г) и Струга(36г и 77г), и по едно починато лице од Куманово (63г), Струмица (56г) и Велес (69г) .

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 4.618 тестови преку: ИЈЗ-208, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-85, ЦЈЗ Прилеп-84, ЦЈЗ Тетово–176, ЦЈЗ Куманово –52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–150, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Авицена-293, Биотек-133, Систина-118, лабораторија Лаор-416, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–104, Генеа -8, Никоб лаб-555, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-64, Ројал Медика –52, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.894.

Досега во земјата се направени вкупно 1.149.699 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 175.330, бројката на оздравени пациенти е 155.101, на починати е 5.869, а бројот на активни случаи изнесува 14.360.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 75486, Активни 5348
Куманово 10147, Активни 898
Прилеп 8626, Активни 244
Тетово 10202, Активни 2130
Битола 6685, Активни 263
Велес 5743, Активни 218
Гостивар 7548, Активни 1330
Кавадарци 5431, Активни 194
Охрид 5490, Активни 420
Штип 5228, Активни 191
Струмица 5117, Активни 714
Струга 3542, Активни 517
Кочани 2976, Активни 124
Кичево 3544, Активни 642
Гевгелија 2288, Активни 81
Неготино 2231, Активни 42
Свети Николе 1668, Активни 111
Ресен 1387, Активни 122
Крива Паланка 1265, Активни 30
Радовиш 1317, Активни 112
Берово 1118, Активни 32
Делчево 1034, Активни 49
Дебар 1312, Активни 229
Виница 951, Активни 41
Пробиштип 833, Активни 42
Валандово 738, Активни 37
Богданци 522, Активни 28
Крушево 513, Активни 23
Демир Хисар 411, Активни 11
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 451, Активни 57
Македонски Брод 432, Активни 56
Пехчево 293, Активни 5
Македонска Каменица 265, Активни 15
Дојран 135, Активни 1