Починаа 22 лица, регистрирани нови 564 случаи на Ковид 19 денеска во земјава

Во последните 24 часа се направени 3.526 тестирања, а регистрирани се 564 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје –192, Куманово – 45, Битола – 44, Прилеп – 40, Велес и Струмица – по 23, Охрид – 22, Гостивар – 19, Штип – 18, Тетово – 17, Кочани – 16, Берово – 13, Кавадарци и Кичево – по 11, Виница – 9, Свети Николе и Дебар – по 8, Струга и Ресен – по 7, Радовиш – 6, Валандово – 5, Неготино, Пропиштип и Крушево – по 4, Гевгелија, Крива Паланка и Делчево – по 2, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 1.357 оздравени пациенти од:
Скопје – 412, Охрид – 248, Кавадарци – 87, Куманово – 69, Битола – 67, Прилеп – 58, Струга – 46, Велес – 43, Тетово – 40, Неготино – 33, Струмица – 31, Кочани – 27, Гостивар – 25, Дебар – 21, Штип – 19, Крушево – 18, Гевгелија – 16, Виница, Валандово и Крива Паланка – по 15, Кичево – 13, Берово и Свети Николе – по 9, Делчево – 7, Богданци – 6, Ресен и Демир Хисар – по 2, Радовиш, Пробиштип, Демир Капија и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица: 8 од Скопје (60г, 68г , 71, 72г, 74г, 74г, 82г и 85г), по 2 починати лица од Битола (79г и 85г), Прилеп (69г и 79г) и Кочани (72г и 73г), по едно лице од Охрид (61г), Кавадарци (80г), Гостивар (51г), Штип(75г), Свети Николе (80г), Делчево (65г), Ресен (71г) и Пробиштип (74г). Сите починати пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.526 тестови преку: ИЈЗ-503, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-82, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 3, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 67, МАНУ – 124, Жан Митрев (Филип Втори) – 118, Авицена -246, Биотек – 718, Систина – 177, лабораторија Лаор – 425, Синлаб – 76, Ремедика – 73, Плодност – 48, Генеа – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 707.095 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.274, бројката на оздравени пациенти е 128.496, на починати е 4.650, а бројот на активни случаи изнесува 17.128.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 66435, активни 7737
Куманово 8338, активни 1180
Прилеп 8079, активни 872
Тетово 7028, активни 623
Битола 6017, активни 1183
Велес 5322, активни 615
Гостивар 5074, активни 418
Кавадарци 5063, активни 403
Штип 4843, активни 440
Охрид 4836, активни 524
Струмица 3924, активни 550
Струга 2908, активни 169
Кочани 2671, активни 285
Кичево 2417, активни 294
Гевгелија 2153, активни 294
Неготино 2132, активни 199
Свети Николе 1464, активни 145
Крива Паланка 1199, активни 80
Ресен 1191, активни 206
Радовиш 1075, активни 134
Берово 998, активни 66
Делчево 941, активни 94
Дебар 927, активни 49
Виница 779, активни 112
Пробиштип 765, активни 35
Валандово 653, активни 76
Богданци 482, активни 69
Крушево 468, активни 91
Демир Капија 392, активни 30
Демир Хисар 375, активни 62
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 28
Пехчево 259, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 14
Дојран 132, активни 13

фото: Архива