Прва жртва од корона вирусот во Србија, уште 8 лица се борат за живот

Почина пациентот од Кикинда, кој беше заболен од вирусот Ковид-19, соопшти премиерката Ана Брнабиќ на конференцијата за медиуми. Таа додаде дека на респиратори се наоѓаат осум лица, кои се борат за живот.

Најновите информации од српското Министерството за здравство велат дека се потврдени 17 нови случаи на коронавирус во земјата.

Од последниот утрински извештај до вечерва во 18 часот, бројот на заразени од коронавирус е зголемен од 118 на 135.

Како што пренесуваат српските медиуми, Брнабиќ на прес-конференцијата најавила дека од утре во 20 часот ќе престане со работа целиот јавен превоз, а в недела се затвораат кафулињата и трговските центри.

фото: Архива