Во последните 24 часа, 16 лица ја загубија битката со вирусот – 150 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 62, Куманово – 17, Битола – 8, Штип – 6, Струмица, Ресен и Радовиш – по 5, Тетово и Кичево – по 4, Велес, Гостивар, Кочани, Дебар и Виница – по 3, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Струга, Гевгелија и Делчево – по 2, Неготино, Свети Николе, Берово, Пробиштип, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 487 оздравени пациенти од:

Скопје – 144, Куманово – 65, Битола – 33, Прилеп и Охрид – по 31, Кавадарци – 24, Струмица – 23, Кичево – 18, Штип и Кочани – по 13, Велес и Струга – по 9, Тетово и Гостивар – по 8, Виница, Берово и Крива Паланка – по 7, Радовиш – 6, Дебар и Неготино – по 5, Пехчево – 4, Ресен и Гевгелија – по 3, Делчево, Свети Николе, Пробиштип и Валандово – по 2, Богданци, Македонски Каменица и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 6 од Скопје (50г,62г,66г,79г,81г и 83г), и по едно лице од Куманово (54г), Велес (69г), Гостивар (70г), Штип (69г), Струмица (54г), Струга (83г), Кочани (65г), Гевгелија (72г), Радовиш (88г) и Богданци (78г). Од пријавените сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.093 тестови преку: ИЈЗ-306, ЦЈЗ Скопје-57, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–84, МАНУ-83, Жан Митрев (Филип Втори)-132, Авицена-203, Биотек-251, Систина-148, лабораторија Лаор-148, Синлаб-38, Ремедика-0, Плодност–30, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 515.

Досега во земјата се направени вкупно 745.471 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.372, бројката на оздравени пациенти е 139.266, на починати е 5.151, а бројот на активни случаи изнесува 9.955.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68101, активни 4697

Куманово 8752, активни 795

Прилеп 8251, активни 350

Тетово 7178, активни 419

Битола 6246, активни 617

Велес 5454, активни 346

Гостивар 5151, активни 260

Кавадарци 5141, активни 185

Охрид 4969, активни 345

Штип 4949, активни 211

Струмица 4088, активни 161

Струга 2967, активни 118

Кочани 2766, активни 125

Кичево 2525, активни 210

Гевгелија 2188, активни 154

Неготино 2176, активни 124

Свети Николе 1516, активни 91

Ресен 1233, активни 180

Крива Паланка 1216, активни 30

Радовиш 1128, активни 86

Берово 1026, активни 19

Делчево 963, активни 67

Дебар 938, активни 16

Виница 869, активни 111

Пробиштип 785, активни 19

Валандово 664, активни 14

Богданци 493, активни 31

Крушево 491, активни 72

Демир Капија 396, активни 14

Демир Хисар 395, активни 53

Кратово 361, активни 9

Македонски Брод 356, активни 1

Пехчево 266, активни 7

Македонска Каменица 242, активни 18

Дојран 132, активни 0

 

фото: Архива