Делумен локдаун во Холандија

Делумен локдаун стапи на сила денеска во Холандија, во услови на рекорден број случаи на коронавирус.

Најмалку во следните три недели, угостителските и културните простори како што се кафулињата, музеите и кината мора да бидат затворени од 17 часот по локално време. Властите веруваат дека мерките се клучни за заштита на болниците во земјата од преоптоварување, пренесуваат агенциите.

Според Би-Би-Си, Холандија нема доволно кревети за интензивна нега, операциите се откажани, а стотици луѓе умираат од ковид секоја недела.

Во петокот беа пријавени повеќе од 22.000 нови случаи на ден, а новите правила имаат цел да ја стават под контрола рекордно високата стапка на инфекција.

Во меѓувреме, околу 60 луѓе моментално се тестираат на новата варијанта. Сите тие неодамна пристигнаа со два лета од Јужна Африка, каде што беше откриен новиот вид на коронавирус, омикрон.

Патниците биле позитивни на тестот за Ковид-19 и биле ставени во карантин во хотел во близина на аеродромот Сипхол во Амстердам, бидејќи ги поминале дополнителните тестови, соопштија холандските власти.

Голем број земји ширум светот ги забранија летовите до и од Јужна Африка и неколку соседни земји.

Холандија има скоро 20.000 потврдени смртни случаи поврзани со Ковид од почетокот на пандемијата.