Рекорден број новозаразени во Италија

Во Италија трет ден по ред се регистрирани рекорден број случаи на Ковид, бидејќи се заразени уште 54.762 лица, соопшти Министерството за здравство.

Истовремено, како последица на инфекцијата починале 144 пациенти со ковид. Извршени се 969.752 тестови за коронавирусот, јавува „Ројтерс“.

Од почетокот на пандемијата, во Италија починале 136.530 луѓе, а регистрирани се 5,5 милиони случаи на коронавирус.

Во болниците има речиси 10.000 луѓе, од кои повеќе од илјада се на интензивна нега.