269 нови случаи, бројот на починати уште е висок

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 3.449 тестирања, а регистрирани се 269 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 142, Битола – 17, Охрид –16, Кавадарци и Струмица – по 14, Прилеп – 13, Велес – 9, Штип и Ресен – по 7, Валандово – 5, Тетово и Крива Паланка – по 4, Гевгелија и Неготино – по 3, Куманово, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 2, Свети Николе, Берово и Крушево – по 1 лице.

Регистрирани сe 353 оздравени пациенти од: Скопје – 165, Прилеп – 30, Битола – 29, Кавадарци – 24, Куманово – 12, Охрид – 11, Радовиш – 10, Велес – 9, Струмица и Валандово – по 7, Штип, Гевгелија, Неготино и Демир Хисар – по 6, Кочани – 5, Крива Паланка, Богданци и Кичево – по 3, Ресен, Тетово, Берово, Струга, Делчево, Пробиштип, Кратово, Македонски Брод, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 2 од Скопје (73 и 84) и по едно од Велес (71), Свети Николе (71), Кавадарци (69), Берово (68) и Радовиш (73). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 8 лица починати во периодот од 29.11 до 19.12.2021 година. Починатите лица се од Скопје (2), Прилеп (1), Куманово (1), Битола (1), Кочани (1), Делчево (1) и Тетово (1). Тие се на возраст од 57 до 93 години. Од пријавените, 2 лица се починати во болнички услови, а 6 во домашни услови.

Направени се 3.449 теста преку: ИЈЗ – 265, ЦЈЗ Скопје – 70, ЦЈЗ Битола – 87, ЦЈЗ Прилеп – 54, ЦЈЗ Тетово – 6, ЦЈЗ Куманово – 69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 16, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 159, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 65, „Авицена“ – 153, „Биотек“ – 160, „Систина“ – 70, лабораторија „Лаор“ – 134, „Синлаб“ – 18, „Ремедика“ – 17, „Плодност“ – 52, „Генеа“ – 14, „Никоб лаб“ – 358, „ВФВ медикал“ – 55, „Ели медика“ – 74, „Ројал медика“ – 29, „Спектра-ММ“ – 13, „Рапид лаб“ – 15, „Жан Митрев Струмица“ – 26, „Нова лаб дијагностика“ – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.464.

Досега во земјата се направени вкупно 1.562.088 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.333, бројот на оздравени пациенти е 209.291, на починати е 7.868, а бројот на активни случаи изнесува 5.174.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 97.592, Активни случаи 2.545
Куманово 13.077, Активни случаи 116
Тетово 11.408, Активни случаи 80
Прилеп 10.671, Активни случаи 358
Битола 9.110, Активни случаи 372
Гостивар 8.077, Активни случаи 20
Велес 7.471, Активни случаи 167
Кавадарци 7.341, Активни случаи 232
Охрид 6.720, Активни случаи 229
Штип 6.719, Активни случаи 105
Струмица 6.249, Активни случаи 131
Кичево 4.300, Активни случаи 77
Кочани 4.084, Активни случаи 50
Струга 3.919, Активни случаи 21
Гевгелија 2.895, Активни случаи 95
Неготино 2.624, Активни случаи 44
Свети Николе 2.150, Активни случаи 45
Крива Паланка 1.949, Активни случаи 60
Ресен 1.837, Активни случаи 81
Радовиш 1.802, Активни случаи 46
Берово 1.477, Активни случаи 15
Делчево 1.460, Активни случаи 54
Дебар 1.457, Активни случаи 1
Виница 1.175, Активни случаи 19
Пробиштип 1.138, Активни случаи 15
Валандово 1.019, Активни случаи 67
Кратово 790, Активни случаи 11
Богданци 675, Активни случаи 30
Демир Хисар 637, Активни случаи 28
Крушево 604, Активни случаи 23
Македонски Брод 520, Активни случаи 14
Македонска Каменица 429, Активни случаи 21
Демир Капија 427, Активни случаи 0
Пехчево 357, Активни случаи 1
Дојран 173, Активни случаи 1