31 починато лице и нови 657 случаи на Ковид 19 денеска во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-323, Куманово-23, Штип-8, Прилеп-38, Тетово-19, Струга-15, Велес-22, Битола-36, Охрид-28, Кавадарци-25, Гостивар-17, Гевгелија-6, Струмица-13, Крива Паланка-6, Радовиш-10, Кочани-12, Пробиштип-4, Македонски Брод-4, Пехчево –1, Берово-7, Валандово-5, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-5, Ресен-5, Неготино-11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 920 оздравени пациенти од: Скопје-349, Куманово-37, Дебар-8, Штип-29, Прилеп-70, Тетово-29, Струга-60, Велес-37, Битола-36, Охрид-28, Кавадарци-36, Гостивар-45, Гевгелија-5, Струмица-18, Крива Паланка-3, Радовиш-9, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-4, Берово-9, Валандово-2, Виница-4, Делчево-24, Кратово-3, Свети Николе-10, Кичево-20, Ресен-9 и Неготино-14.

Починати се 31 лице, десет пациенти од Скопје (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61, и 88г), тројца од Куманово (57, 74 и 81г), еден од Дебар (81г), пет од Прилеп (55, 58, 78, 70 и 56г), двајца од Тетово (59 и 81г), еден пациент од Струга (75г), еден од Охрид (47г), еден од Кавадарци (51г), тројца од Гостивар (60, 75 и 68г), двајца од Струмица (72 и 83г), еден од Крушево (76г) и еден пациент од Делчево (65г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 76251, бројката на оздравени пациенти е 52413, на починати е 2225, а бројот на активни случаи изнесува 21613. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 32962, активни 11527
• Куманово 4374, активни 600
• Дебар 575, активни 161
• Штип 3119, активни 393
• Прилеп 3812, активни 847
• Тетово 4503, активни 999
• Струга 1847, активни 419
• Велес 2530, активни 637
• Битола 2766, активни 826
• Охрид 2136, активни 609
• Кавадарци 1803, активни 612
• Гостивар 3162, активни 739
• Гевгелија 995, активни 303 (69 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 169 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2079, активни 586
• Крива Паланка 542, активни 123
• Радовиш 553, активни 133
• Крушево 151, активни 69
• Кочани 1477, активни 263
• Пробиштип 420, активни 64
• Демир Хисар 224, активни 44
• Македонски Брод 206, активни 33
• Пехчево 123, активни 18
• Берово 463, активни 95
• Валандово 261, активни 57
• Виница 421, активни 103
• Делчево 636, активни 287 (177 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 177, активни 25
• Свети Николе 992, активни 172
• Кичево 1481, активни 335
• Ресен 579, активни 167
• Неготино 882, активни 367 (141 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2347 теста се преку: ИЈЗ-357, ЦЈЗ Скопје-72, Авицена-237, Биотек-158, МАНУ -168, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Систина со PCR метода -195, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-37, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-47, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -819, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 373.738 тестирања на Ковид -19.