881 нов случај на Ковид 19 денеска и починати 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-425, Куманово-40, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-55, Тетово-32, Струга-24, Велес-23, Битола-39, Охрид-33, Кавадарци-22, Гостивар-30, Гевгелија-10, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-5, Кочани-23, Пробиштип-4, Демир Хисар-4, Македонски Брод-3, Берово-1, Виница-1, Делчево-8, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-4, Неготино-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од: Скопје-247, Куманово-53, Штип-34, Прилеп-69, Тетово-3, Струга-19, Велес-32, Битола-64, Охрид-43, Кавадарци-41, Гостивар-49, Гевгелија-13, Струмица-1, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Кочани-14, Пробиштип-8, Демир Хисар-5, Македонски Брод-3, Пехчево-3, Берово-11, Валандово-1, Делчево-12, Кратово-1, Свети Николе-12, Кичево-20, Ресен-12 и Неготино-20.

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70г), тројца од Куманово (70, 97 и 94г), еден од Прилеп (75г), двајца од Струга (74 и 69г), еден пациент од Битола (60г), двајца од Охрид (65 и 83г), еден од Гевгелија (67г), еден од Гостивар (73г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (46г), еден од Берово (80г) и еден пациент од Виница (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74732, бројката на оздравени пациенти е 50852, на починати е 2169, а бројот на активни случаи изнесува 21711. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 32310, активни 11492
• Куманово 4325, активни 623
• Дебар 563, активни 166
• Штип 3089, активни 420
• Прилеп 3729, активни 877
• Тетово 4443, активни 1005
• Струга 1808, активни 443
• Велес 2473, активни 651
• Битола 2688, активни 812
• Охрид 2072, активни 576
• Кавадарци 1739, активни 611
• Гостивар 3116, активни 786
• Гевгелија 955, активни 281 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 162 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2042, активни 602
• Крива Паланка 532, активни 121
• Радовиш 528, активни 124
• Крушево 150, активни 71
• Кочани 1452, активни 259
• Пробиштип 412, активни 62
• Демир Хисар 223, активни 44
• Македонски Брод 201, активни 32
• Пехчево 120, активни 19
• Берово 453, активни 94
• Валандово 254, активни 54
• Виница 419, активни 120
• Делчево 613, активни 289 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 174, активни 26
• Свети Николе 981, активни 185
• Кичево 1458, активни 339
• Ресен 567, активни 170
• Неготино 843, активни 357 (133 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2902 теста се преку: ИЈЗ-535, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-349, Биотек-216, МАНУ -220, Жан Митрев (Филип Втори)-191, Систина со PCR метода -227, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-31, Инфективна клиника-9, ГАК-21, Синлаб-42, Ремедика-37, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -865, УК Пулмологија со алергологија –7, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на Ковид -19.