Корона: Починаа 27 лица, нови 1.082 заразени

Во последните 24 часа се направени 5.982 тестирањe, а регистрирани се 1.082 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 406, Куманово – 93, Тетово – 87, Гостивар – 72, Струмица – 70, Кичево – 57, Прилеп и Велес – по 32, Кавадарци, Охрид и Струга – по 24, Битола – 23, Штип – 21, Радовиш – 18, Ресен – 15, Кочани – 14, Гевгелија и Делчево – по 9, Свети Николе, Крива Паланка и Виница – по 7, Дебар – 6, Македонски Брод – 5, Неготино и Кратово – по 4, Валандово – 3, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица – по 2, Богданци,Пехчево и Дојран – по 1.
Регистрирани сe 492 оздравени пациенти од: Скопје – 139, Тетово – 89, Гостивар – 85, Куманово – 38, Струмица – 30, Кичево – 25, Берово – 15, Штип и Кочани – по 10, Битола – 9. Радовиш – 7, Прилеп – 6, Валандово – 5, Кавадарци и Дебар – по 4, Делчево – 3, Охрид, Ресен, Крива Паланка и Македонски Брод – по 2, Велес, Гевгелија, Свети Николе, Кратово и Пехчево – по 1.
Пријавени се 27 починати лица: 7 починати лица од Скопје (84г,79г,78г,67г,67г,66г и 60г), 6 починати лица од Тетово (85г,76г,74г,73г,69г и 60г), 5 лица од Гостивар (72г,69г,65г,61г и 47г), 3 лица од Кичево (48г,46г и 45г), по едно починато лице од Куманово (74г), Прилеп (57г), Охрид (52г), Штип (79г), Струмица (70г) и Македонски Брод(71г).
Од починатите лица 26 се починати во болнички услови, едно лице е починато во домашни услови.
Направени се 5.982 тестови преку: ИЈЗ-268, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-60, ЦЈЗ Тетово–93, ЦЈЗ Куманово–163, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–132, Жан Митрев (Филип Втори)-87, Авицена-410, Биотек-336, Систина-109, лабораторија Лаор-380, Синлаб-51, Ремедика-26, Плодност–68, Генеа -16, Никоб лаб-658, ВФВ Медикал-108, Ели Медика-102, Ројал Медика –62, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.720.

Досега во земјата се направени вкупно 1.130.975 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 172.657, бројката на оздравени пациенти е 153.640, на починати е 5.782, а бројот на активни случаи изнесува 13.235.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 74465, Активни 4710
Куманово 9997, Активни 847
Прилеп 8556, Активни 191
Тетово 9917, Активни 2021
Битола 6623, Активни 236
Велес 5686, Активни 178
Гостивар 7376, Активни 1531
Кавадарци 5377, Активни 175
Охрид 5413, Активни 366
Штип 5160, Активни 151
Струмица 4960, Активни 651
Струга 3449, Активни 447
Кочани 2956, Активни 123
Кичево 3435, Активни 619
Гевгелија 2272, Активни 73
Неготино 2215, Активни 27
Свети Николе 1628, Активни 87
Ресен 1366, Активни 115
Крива Паланка 1257, Активни 23
Радовиш 1296, Активни 99
Берово 1113, Активни 39
Делчево 1025, Активни 43
Дебар 1244, Активни 195
Виница 943, Активни 41
Пробиштип 818, Активни 29
Валандово 727, Активни 35
Богданци 518, Активни 24
Крушево 509, Активни 19
Демир Хисар 410, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 433, Активни 54
Македонски Брод 427, Активни 54
Пехчево 290, Активни 7
Македонска Каменица 260, Активни 10
Дојран 135, Активни 2