Нов пораст: 19 починати, 1.158 новозаразени од корона

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 6.256 тестирањa, а регистрирани се 1.158 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 353, Гостивар – 216, Тетово – 122 ,Кичево – 71, Струмица – 69, Куманово – 57, Струга – 42, Охрид – 30, Кавадарци – 26, Дебар – 20, Прилеп – 19, Штип – 15, Битола, Велес и Гевгелија – по 13, Кочани и Ресен – по 10, Свети Николе – 9, Кратово – 8, Пробиштип и Македонски Брод – по 6, Богданци – 5, Берово и Виница – по 4, Радовиш и Делчево – по 3, Валандово, Демир Хисар и Пехчево – по 2, Неготино, Крива Паланка, Крушево, Демир Капија и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 166 оздравени пациент од: Скопје – 39, Тетово – 38, Кичево – 16, Куманово – 13, Гостивар и Струмица – по 10, Кавадарци – 6, Битола, Велес, Берово и Дебар – по 5, Прилеп, Кочани, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Охрид, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 19 починати лица: по 6 починати лица од Тетово (54г,65г,74г,74г,79г и 84г), по 5 починати лица од Гостивар(66г,66г,67г,69г и 71г), по 3 починати лица од Куманово (54г,78г и 85г) и по едно починато лице од Скопје (61г), Струмица(54г), Струга (60г), Свети Николе (83г) и Валандово (85г). Од починатите лица 18 пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат дома.

Направени се 6.256 тестови преку: ИЈЗ-348, ЦЈЗ Скопје-58, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-70, ЦЈЗ Тетово–174, ЦЈЗ Куманово–62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–154, Жан Митрев (Филип Втори)-123, Авицена-446, Биотек-272, Систина-101, лабораторија Лаор-586, Синлаб-57, Ремедика-24, Плодност–49, Генеа -3, Никоб лаб-790, ВФВ Медикал-72, Ели Медика-79, Ројал Медика – 95, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.606.

Досега во земјата се направени вкупно 1.086.075 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 165.684, бројката на оздравени пациенти е 151.401, на починати е 5.608, а бројот на активни случаи изнесува 8.675.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 71919, Активни 2827
Куманово 9531, Активни 540
Прилеп 8443, Активни 102
Тетово 9092, Активни 1555
Битола 6501, Активни 159
Велес 5564, Активни 78
Гостивар 6653, Активни 1301
Кавадарци 5256, Активни 79
Охрид 5263, Активни 241
Штип 5054, Активни 85
Струмица 4564, Активни 397
Струга 3218, Активни 231
Кочани 2878, Активни 70
Кичево 3119, Активни 459
Гевгелија 2214, Активни 17
Неготино 2191, Активни 7
Свети Николе 1560, Активни 30
Ресен 1300, Активни 64
Крива Паланка 1235, Активни 7
Радовиш 1223, Активни 51
Берово 1090, Активни 47
Делчево 995, Активни 20
Дебар 1143, Активни 160
Виница 919, Активни 30
Пробиштип 802, Активни 13
Валандово 698, Активни 24
Богданци 499, Активни 5
Крушево 492, Активни 2
Демир Хисар 406, Активни 6
Демир Капија 400, Активни 3
Кратово 397, Активни 20
Македонски Брод 395, Активни 33
Пехчево 286, Активни 9
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 134, Активни 2