Караџовски објасни како дошло до 1200 случаи дневно од корона, кој не го послушал за мерките?

Четвртиот бран на пандемијата што избувна од почетокот на август, според здравствените власти ќе го достигне својот пик кон крајот на овој месец. Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, за Алсат изјави дека пациент со делта сој може да зарази 7 други лица и ги критикува властите дека не ги послушале нивните препораки да не се дозволуваат свадби во затворени простории во текот на летото.

„Ако тогаш имавме десетици случаи, денес имаме околу 1.200 случаи, така што ситуацијата е неизвесна со тенденција да се влошува. Зошто ни се случува ова? Целосното непочитување на мерките во некои делови на земјата, големата организација на свадби и други забави каде што не се носеа маски, немаше дистанца ниту средства за дезинфекција и најлошото од сето – масовно групирање луѓе на мал простор. Ако ми кажете стотици, би рекол дека имаше илјадници венчавки, на кои некои заборавија дека вирусот постои.“, изјави Караџовски.

Тој рече дека за да не се воведува карантин и полициски час по четврт пат, граѓаните треба да се вакцинираат масовно, за што е можно помалку време..

„Мерките што ги презедовме се насочени кон мотивирање на граѓаните да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе за да се намали можноста за ширење на вирусот. Да се ​​вакцинираат, да не одат во болница бидејќи капацитетите на нашите болници не се неограничени. Хоспитализиравме 550 пациенти низ целата земја, но во центрите за ковид имаме голем број луѓе на кои им е потребен болнички третман, имаме резервни болнички кревети. Меѓутоа, многу рано, кај нас дојде нов бран, или како што го нарекуваме, од типот на делта вирус. “, вели тој.