Повторно висока бројка – Денеска се регистрирани 115 нови случаи на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1665 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-34, Куманово-10, Штип-14, Прилеп-15, Тетово-3, Струга-13, Битола-4, Охрид-4, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-2, Виница-3, Делчево-1, Свети Николе-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациент од: Скопје-64, Куманово-74, Дебар-28, Штип-30, Прилеп-5, Тетово-48, Струга-9, Битола-6, Охрид-3, Кавадарци-20, Гостивар-36, Гевгелија-1, Струмица-4, Крива Паланка-6, Радовиш-1, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Кратово-1, Свети Николе-9, Кичево-12, Неготино-1.

Во болнички услови е починат пациент од Гостивар на возраст од 76 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14455,  бројката на оздравени пациенти е 11525, на починати е 604, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2326. Денеска се евидентира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5936, активни 781

• Куманово 1482, активни 315

• Дебар 252, активни 56

• Штип 1148, активни 116

• Прилеп 478, активни 121

• Тетово 1214, активни 119

• Струга 575, активни 64

• Велес 270, активни 29

• Битола 207, активни 37

• Охрид 341, активни 35

• Кавадарци 182, активни 56

• Гостивар 793, активни 201

• Гевгелија 52, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 65, активни 15

• Крива Паланка 48, активни 13

• Радовиш 43, активни 6

• Крушево 17, активни 1

• Кочани 146, активни 24

• Пробиштип 82, активни 14

• Демир Хисар 60, активни 14

• Македонски Брод 72, активни 14

• Пехчево 19, активни 13

• Берово 60, активни 51

• Валандово 9, активни 2

• Виница 74, активни 36

• Делчево 61, активни 52 (14 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 19, активни 3

• Свети Николе 290, активни 46

• Кичево 269, активни 53

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1665 теста се преку: ИЈЗ-243, ЦЈЗ Скопје-1, Авицена-162,  Биотек-253, МАНУ -185, Жан Митрев (Филип Втори)-294, Систина со PCR метода -349, лабораторија Лаор –79, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-11,  ГАК-18, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 149.934 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 74 пациенти. На кислородна поддршка се 46, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 14 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 5  позитивни деца, 3 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4 нови, вкупно хоспитализирани се 24 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 57 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 115 , позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 98

• Гази Баба – 93

• Аеродром – 98

• Карпош – 81

• Центар – 80

• Кисела Вода – 95

• Ѓорче Петров – 47

• Бутел – 56

• Шуто Оризари – 31

• Студеничани – 26

• Сарај – 22

• Арачиново – 13

• Илинден – 13

• Сопиште – 4

• Чучер Сандево – 4

• Петровец – 8

• Зелениково – 2

• Странец – 8

• Нераспределен-2