Убава вест, од 450 тестирања 11 позитивни случаи во земјава

Во последните 24 часа се направени 450 тестирања, а регистрирани се 11 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 3
-Куманово 1
-Тетово 1
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Крива Паланка 1
-Берово 1
-Виница 1
-Делчево 1

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (51г), пациент од Прилеп (65г) и пациентка од Виница (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациент од:

-Скопје 44
-Штип 16
-Прилеп 3
-Велес 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 2
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 2
-Виница 3
-Свети Николе 11
-Кичево 1
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 148.269 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14341, бројката на оздравени пациенти е 11157, на починати е 603, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2581.

https://www.facebook.com/filipce.venko/photos/a.1822571701383188/2479030225737329/?type=3&theater