„Природниот имунитет е подобар, ама цената без вакцина е превисока“, вели имунологот Попадиќ

Професорот по имунологија Душан Попадиќ денеска за РТС изјави дека вакцините што се достапни по имунизацијата дале малку повисока концентрација на антитела за разлика од кај луѓето кои го прележале вирусот. Во Србија веќе се зборува дека е важно да се добие четврта доза против вакцината.

– Не чека тешка есен, ова започна порано отколку што можев да претпоставам и ќе продолжи до зимата – вели Попадиќ.

Цитираше студија за вакцинацијата која била направена во Бахреин каде се аплицираат и Синофарм, Спутник, АстраЗенека и Фајзер. Таа студија покажала дека вакцините „Фајзер“ обезбедуваат подобра заштита за разлика од оние кои примиле две дози од инактивираната вакцина „Синофарм“.

Според лекарот, стекнувањето имунитет преку природна инфекција чини многу, чини во човечки животи.

– Добро е да не тргне кампања дека природниот имунитет е подобар, тоа е од аспект на долговечноста на имунитетот досега, поминаа 6 месеци откако луѓето беа следени, не знаеме што ќе се случи по 9 или 12 месеци и дали заштитата ќе биде подобра во тој случај по претходна инфекција или по две дози од вакцината – посочи професорот.