(ЖИВО) Министерот Венко Филипче со најновите информации за состојбата со Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два негативни теста на Ковид-19 се испишани 3 оздравени пациенти, двајца од Тетово и еден од Куманово. Два пати негативен и оздравен е пациент од Скопје кој се лекуваше во домашни услови.

Во изминатите 24 часа направени се рекордни 496 тестирања на Ковид -19, при што се регистрирани 48 нови случаи, позитивни на вирусот. По градови: Скопје -11, Куманово – 25, Штип -1, Прилеп – 4, Тетово – 1, Струга – 3, Охрид -1, Гостивар -2.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 711 лица.

Министерот Венко Филипче со најновите информации за Ковид-19 во земјава.

 

https://www.facebook.com/filipce.venko/videos/2543757072610240/?v=2543757072610240&notif_id=1586533616650460&notif_t=live_video

 

фото: Архива